U organizaciji BVCG (Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori), pred punom salom skupštine opštine Tuzi, održana je promocija monografije „Islamski epigrafski spomenici bjelopoljskog kraja“.
Monografiju je priredio arheolog Burhan Čelebi, zajedno sa timom intelektualaca koji su monografiji dali spisateljsko naučni karakter, među kojima su prof. mr Sait Šabotić, Enis ef. Burdžović, historičar Edin Smailović te prevodioci sa staroosmanskog na Turski Derya Mantu i Ugur Mantu a crteže u knjizi radila je Samela Čelebić.
Povodom istoimene knjige čiji je izdavač NVO „Kalem“, prisutnim su se obratili: prof. mr Sait Šabotić, izdavač mr Alija Kujović, Enis ef. Burdžović, Edin Smailović, arheolog Burhan Čelebi, prof. dr Nada Tomović i moderator Mirza Luboder.
Izdavač mr Alija Kujović, kazao je da je epigrafika nadgrobnih spomenika nedovoljno istražen segment islamskogkulturno-historijskog nasljeđa u bjelopoljskom kraju te je na ovaj način je gotovo zaboravljeni segment kulturnog nasljeđa evidentiran, izrađena je foto-dokumentacija, a materijal je obrađen sa više stručnih aspekata.
Profesorica Nada Tomović govorila je o historijskom utemeljenju i važnosti poruka koje sa sobom uopšteno nose ovi spomenici kulturne baštine, te o konfesionalnom utemeljenju i njegovom specifikumu.
Enis ef. Burdžović autor jedog od poglavlja monografije, sa teološkog aspekta objasnio je koliko kultura ima udjela u formiranju slike o današnjici te šta nam je ostavljeno u amanet, kako se mi odnosimo prema tom nasleđu i u kakvom ga stanju predajemo ili ostavljamo budućim generacijama.
U knjizi je, kako je objasnio historičar Edin Smailović, obuhvaćeno oko 75 nadgrobnih spomenika-nišana koji su pronađeni na teritoriji Bijelog Polja i okoline.
Profesor Sait Šabotić poslije svog dubljeg historiografskog osvrta i analize procesa prodora osmanlija na ove prostore, kazao da su sačuvani nišani u bjelopoljskom kraju, trajno svjedočanstvo minulog vremena i kao takve ih treba sačuvati od dalje devastacije i propadanja.
Arheolog Burhan Čelebić između ostaloga kazao je da poruke i pouke epitafa, turbani tj bašluci, ornamenti sa nišana, zaboravljena imena nekadašnjeg muslimanskog stanovništva iz Bijelog Polja, su u konačnom radu stručno i naučno protumačeni. Ova monografija je mnoge do sada nepoznate ljude, porodice i prezimena, otkrila i otrgla od zaborava.
Analizirajući epitafe ovog podneblja da se izvesti više mudrih poruka. Dao sam sebi tu slobodu izdvojiti dva:
Opis slike: Nadgrobni spomenik pronađen na lokaciji Gradska džamija
(Tekst sa nišana, prevod na bosanski jezik)
“On (Allah) je Vječan
On (Allah) bili smo poput vas vi ćete biti poput
nas
Učinih hidžru iz svoje domovine radi vjere,
Molim Svevišneg Gospodara za rahmet .….. duši!
Rahmetli Nikšićanin Derviš
sin Jusufa, za dušu njegovu
Fatiha (neka se prouči)
Godina 1906/1907”
Opis slike: Nadgrobni spomenik pronađen na lokaciji Gradska gasulhana
(Tekst sa nišana, prevod na bosanski jezik)
“On (Allah) je Vječan
Dunjaluk je kuća žalosti, na ovom dunjaluku
niko sretan neće postati!
Dunaluk je prolazan svijet, na ovom dunjaluku
niko neće ostati!
Budi zadovoljan onim što imaš, jer ćefini su
posljednje što ćeš obući!
Koga si to vidio na dunjaluku, a da nije bez
odjece otišao Vječnoj kući!
Rob kojem je potrebna Božja milost i oprost
Nikšićanin”
Na kraju promocije predstavnici BVCG zahvalili su se učesniscima promocije i prisutnima, svima koji su podržali da se pomenuta promocija monografije uspješno realizuje a posebno predsjedniku SO Tuzi gospodinu Fadilju Kajošaju i potpredsjeniku opštine Tuzi gospodinu Harisu Ramoviću.